Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Közhelyszámba megy, de így is elkeserítő a tény, hogy hazánkban évente egy közepes nagyságú városnyi embert veszítünk el daganatos megbetegedés következtében, s világviszonylatban is a statisztikák élén állunk a lakosságszámhoz viszonyított onkológiai halálozások arányában. Az ellátás ezen adatok tükrében mindenképpen megérett a változásra. A magyaridok.hu szerint a szakemberek a járható utat a központosításban látják. Hogy a betegek mit szólnak majd mindehhez, az majd csak később derül ki.
A daganatos betegek magyarországi ellátása átfogó átalakításra szorul, mert túlságosan alacsony hatékonyságú ahhoz képest, hogy mennyi pénzt költenek el rá – ezt régóta mondják az onkológusok. Zombor Gábor volt egészségügyi államtitkár már az év elején arról beszélt, hogy csak azokon a kórházi osztályokon, részlegeken szabad a jövőben daganatos betegeket fogadni, ahol adott a betegek kivizsgálásához és gyógyításához szükséges összes feltétel. Jelenleg 70 ilyen hely van az országban, ugyanakkor 145 osztályon, részlegen folyik onkológiai ellátás. Az onkológiai hálózat megújítását, illetve átalakítását két, hamarosan záruló uniós pályázat is szolgálja: a gyógyítócentrumok fejlesztésére tíz kórház összesen 9,9 milliárd forintot kapott, míg a korszerű regionális onkológiai hálózat kialakítását célzó pályázatból két helyen négymilliárdos beruházás zajlik.